Retinol

Mýtus nebo opravdový zázrak?

Toužíš po zářivé pleti a chceš se zbavit vrásek, nečistot a pigmentových skvrn? V tom případě by se měl pevnou součástí tvojí každodenní rutiny stát právě retinol. Tato účinná látka byla objevena už v roce 1913, ale teprve nyní dobývá své pozice v kosmetickém průmyslu. Retinol se vyskytuje ve formě vitamínu A, který se stará o zvýšení enzymatické aktivity, aktivuje dělení a obnovu buněk a minimalizuje škodlivý vliv volných radikálů na kůži. V mládí přijímá tělo vitamín A v potravě a poté jej přeměňuje na retinol. Vnější vrstva kůže zregeneruje v průměru za 28 dnů. V pozdějším věku probíhá regenerace kožní vrstvy pomaleji a přeměna vitamínu A na retinol není tak častá, což způsobuje i velké namáhání kůže UV zářením. Právě kvůli tomuto chybějícímu procesu ztrácí pleť pružnost a hebkost. Produkty s obsahem retinolu, třeba sérum nebo krém, jsou tedy dokonalými pomocníky v boji proti stárnutí pleti.

 

Jaké jsou účinky retinolu v kosmetice?

  • Nejlepší ochranou proti stárnutí pleti je ochrana proti slunci – a hned potom přichází na řadu retinol.
  • Retinol se původně používal k ošetření akné, dnes pomáhá proti mnoha drobným problémům s pletí.
  • Retinol je čistá forma vitamínu A, který je skutečně velmi účinnou látkou, jež urychluje obnovu buněk a podporuje proces regenerace pleti.
  • Tělo přeměňuje retinol na kyselinu vitamínu A, takže vazivové buňky musí více pracovat. Když má někdo v kůži příliš málo vitamínu A, buňky tuto práci navíc vykonávat nemusí. A v důsledku toho se oslabují.
  • Retinol zpomaluje působení enzymů, jež ničí kolagen, který je rovněž důležitý pro pevnost pokožky.

 

Naše doporučení

Původ

Retinol je přírodní formou vitamínu A, a to hraje důležitou roli ve struktuře kůže. Podporuje produkci kolagenu a vytváří pod pokožkou pevnou konstrukci, takže zmírňuje hloubku vrásek. Pozitivní vliv má na tloušťku a elasticitu pleti i na její výživu a vzhled. Retinol je kromě toho obsažený v živočišných tucích, rybím oleji nebo rostlinách, které obsahují betakaroten. Jinak se vyrábí pouze synteticky. V ekologických produktech je zakázaný.

Použití

Produkty na bázi retinolu by se měly používat večer a nanášet na vyčištěný obličej. Při používání retinolu je pleť velmi citlivá na světlo, které ji může snadněji poškodit. K zásobení pleti vitamínem A je tedy velmi vhodné právě nadcházející období roku. Pokud se i přesto rozhodneš nanášet retinol ráno, měla bys k tomu vždy přidat také krém s ochranným slunečním faktorem. Pleť si musí na účinek retinolu zvyknout, proto je potřeba trocha času, než tato látka začne optimálně účinkovat. Reakce pleti je normální jev – znamená to, že produkt účinkuje a ty se můžeš pomalu rozloučit s vráskami a jemnými liniemi.

 

Upozornění ohledně péče

Pro prvních 6–8 týdnů doporučujeme velmi nízkou koncentraci retinolu. Tyto produkty můžeš bez problémů začlenit do své stávající hydratační péče. Produkty s retinolem bys měla zařazovat do své rutiny pomalu a postupně. Vyzkoušej produkt 1–2x týdně, a pokud nezpozoruješ žádné problémy, můžeš po 3–4 týdnech frekvenci používání zvýšit. Příliš velká dávka retinolu se většinou projeví až s 2–4denním zpožděním – dopřej tedy své pokožce čas, aby na tuto účinnou látku zareagovala, a sleduj výsledky. Doporučujeme ti nanášet produkty s retinolem pokud možno večer, aby nedošlo k poškození této účinné látky UV zářením. Pleť tak může krásně zregenerovat přes noc. Důležité je si uvědomit, že ne vždy má nejvyšší koncentrace automaticky také nejlepší účinek.

 

Formy retinolu