Vitamín C

Nezbytná živina pro tělo

Dostatečné zásobování těla vitamínem C s sebou nese spoustu výhod – tělo dokáže mimo jiné lépe přijímat a vstřebávat železo a opravovat poškozené tkáně. Právě tyto výhody se projeví i přímo na pokožce. Příjem potravin však často potřebu tohoto vitamínu v těle dostatečně nepokrývá. Vitamín C má silné antioxidační účinky, stimuluje tvorbu kolagenu v kůži a vyrovnává pigmentaci. Tvorba kolagenu je pro pokožku nezbytná – bez něj působí mdle a ztrácí pružnost. Navíc působí protizánětlivě, třeba při akné. Antioxidanty zajišťují, že se zátěž, jako je UV záření nebo stres, na pokožce tolik neprojeví. Není divu, že vitamín C je součástí mnoha pečujících produktů – je totiž příslibem zářivé a mladé pleti!

 

Čím je vitamín C tak cenný, že na něj výrobci kosmetiky nedají dopustit?

  • Vitamín C urychluje produkci kolagenu, a postará se tak o to, že pleť je pevná, napjatá, svěží a zářivá.
  • Vitamín C podporuje hojení ran. Můžeš se rozloučit s tmavými skvrnami či zatvrdlými jizvami – i jizvičky po akné se díky tomuto zázraku budou hojit krásně a rovnoměrně.
  • Jak už jsme zmínili, vitamín C podporuje produkci kolagenu. Díky tomu se vyhlazují jemné linie a vrásky – vitamín působí jako booster proti procesu stárnutí.
  • Jedovaté látky spojené se znečištěním životního prostředí nedostanou díky používání produktů s obsahem vitamínu C prostor pro narušení pokožky. Vitamín působí preventivně a volné radikály proti němu nemají šanci.
  • Krém s vitamínem C zmírňuje záněty kůže a mírní i kožní nečistoty.
  • Zabraňuje vlivu škodlivého UV záření a chrání pokožku před stárnutím, které způsobuje právě sluneční světlo.
  • Podporuje a prodlužuje trvanlivost pečujících produktů.

 

Naše doporučení

Původ

Kyselina askorbová chrání kosmetické produkty před zkažením při kontaktu s kyslíkem. Díky vitamínu C se navíc snižuje oxidační stres pro pokožku. Když se v jedné buňce nahromadí příliš mnoho volných radikálů, může dojít k jejímu poškození nebo dokonce zničení. To způsobuje rychlejší stárnutí pokožky.

Jak lze ještě dodávat tělu vitamín C? Vitamín C najdeme ve velké míře v ovoci a zelenině. Vysoký podíl vitamínu C obsahují bobuloviny, červená paprika a brokolice.

Použití

V kosmetice se pro vitamín C používá pojem kyselina askorbová. Rozlišujeme mezi čistou formou vitamínu C a jeho deriváty – známými formami derivátů jsou například Ascorbyl Glucoside (ascorbyl glukosid) a Magnesium Ascorbate. Vitamín C je tak součástí krémů, sér a opalovacích přípravků.

1. Hydratační krém: Používáním denního hydratačního krému s obsahem vitamínu C podpoříš produkci kolagenu a postaráš se o prevenci tvorby vrásek a o hladkou pleť.

2. Séra: Séra mají mnohem vyšší koncentraci účinných látek než hydratační krém, a proto plně rozvinou svůj účinek ve všech vrstvách kůže. Séra s vysokým obsahem vitamínu C jsou tedy účinnější při prevenci působení volných radikálů a zmírňování projevů stárnutí kůže. V ideálním případě vmasíruješ sérum do pokožky před každodenním nanesením hydratačního krému.

 

Upozornění ohledně péče

Používání vitamínu C doporučujeme každému. Ten, kdo má citlivější typ pleti, by však,spíše než po čisté formě, měl sáhnout po derivátu (produktu s nižším obsahem vitamínu C).

 

Formy vitamínu C